CHLAMYDIOZA – CHOROBA O GROŹNYCH POWIKŁANIACH

Chlamydioza to niebezpieczna choroba, która niesie za sobą szereg bardzo groźnych powikłań. Wywołują ją gram-ujemne bakterie – Chlamydia trachomatis, które przenoszone są droga płciową. Infekcja przebiega zazwyczaj bezobjawowo, dlatego bardzo rzadko zleca się badania w kierunku Chlamydii.

Na zakażenie najbardziej narażone są osoby, które mają wielu partnerów seksualnych. Największą liczbę zakażeń odnotowuje się u osób w wieku 15-25 lat. Mechanizmy obronne nie są wówczas jeszcze całkowicie rozwinięte. Zakazić można się także poprzez używanie przedmiotów higieny osobistej osoby zarażonej lub nawet podczas korzystania z tej samej toalety. U większości osób choroba ta nie daje żadnych objawów (75% kobiet i 50% mężczyzn). Do lekarza zgłaszamy się dopiero zazwyczaj, gdy wystąpią poważne powikłania. Część z nich może nieść za sobą nieodwracalne skutki tj. niepłodność.

Objawy chlamydiozy i powikłania

U mężczyzn najczęściej dochodzi do zapalenia cewki moczowej. Główne objawy to: śluzowy lub ropny wyciek z cewki moczowej, pieczenie w cewce moczowej, ból podczas oddawania moczu, zaczerwienienie w okolicy cewki moczowej. Może dojść do obrzęku i bólu jąder, a także do zapalenia najądrzy. U kobiet najczęściej występującym objawem są nietypowe upławy, które mogą pojawić się już po 7-14 dniach od zakażenia bakterią. Innymi objawami są: bóle w nadbrzuszu, ból i pieczenie podczas oddawania moczu, gorączka, mdłości, bóle w okolicy lędźwiowej oraz krwawienia między miesiączkami. Często dochodzi do zapalenia szyjki macicy. Zakażenie Chlamydią bywa czasem mylone z reumatoidalnym zapaleniem stawów, ze względu na podobne objawy, które mogą pojawić się u obu płci. Są to: zapalenie i bóle stawów, zapalenie spojówek oraz zmiany grudkowo- krostkowe na skórze. Objawy te wspólnie określa się mianem zespołu Reitera. Niezdiagnozowana i nieleczona Chlamydioza może prowadzić do groźnych powikłań tj.:

  • nadżerki szyjki macicy
  • cysty
  • zapalenia jajowodów
  • zapalenia okołowątrobowe
  • spadek odporności
  • astma
  • zapalenie miednicy mniejszej
  • zapalenie trzustki lub pęcherzyka żółciowego
  • schorzenia naczyń krwionośnych
  • uszkodzenia mózgu i nerwów
  • bóle głowy
  • zaburzenia psychiczne
  • chroniczne zapalenie gardła

Zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, Chlamydioza może prowadzić do niepłodności!

Zakażenie i ciąża

Zakażenie Chlamydią jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Może dojść do przedwczesnego porodu, a w niektórych przypadkach nawet do śmierci płodu. Przyczyną tego jest zazwyczaj zakażenie górnych odcinków narządu rodnego. Bakteria powoduje przewlekłe stany zapalne miednicy mniejszej, a także uszkodzenia błony śluzowej jajników i jajowodów, co może prowadzić do licznych zrostów, ropni i innych nieprawidłowości, co zwiększa ryzyko ciąży pozamacicznej. Zakażenia macicy mogą prowadzić do nieprawidłowej implantacji zarodka, a w konsekwencji – do poronień.

Do zakażenia dziecka może dojść także podczas ciąży lub podczas porodu. Dzieci takie rodzą się często z mniejszą masą urodzeniową. Najczęstsze objawy zakażenia u noworodków to: zapalenia spojówek i gałki ocznej, zapalenie płuc.

Diagnostyka

Ze względu na brak objawów, diagnostyka Chlamydiozy jest często utrudniona. Popularną metodą diagnostyczną jest serologiczne oznaczanie przeciwciał IgM i IgG. Można też wykonać badanie na obecność Chlamydii w wymazie z szyjki macicy. Prowadzi się wówczas hodowle komórkowe. Hodowle takie wymagają odpowiednich warunków, ich czułość jest niska i wynosi około 80 %. Często uzyskuje się fałszywie ujemne wyniki, co spowodowane jest nieprawidłową temperaturą podczas transportu. W badaniach serologicznych także napotykamy problemy. Chlamydioza to powszechna choroba, z którą styczność miało wiele osób. Posiadają oni przeciwciała IgG przeciwko chlamydii, mimo iż nie są już chorzy. Dlatego ciężko jest odróżnić osoby chore, od osób które już chorobę przeszły.

Najbardziej pewną metodą diagnostyczną jest reakcja PCR, która identyfikuje bakterię poprzez jej DNA. Z pomocą tej metody można zidentyfikować bakterię tuż po zakażeniu, beż ryzyka fałszywie pozytywnych wyników.

Leczenie

Chlamydiozę leczy się za pomocą antybiotyków. Najczęściej stosuje się doksycyklinę lub azytromycynę. Kuracja trwa najkrócej 7 dni, zwykle jest to jednak 14 dni lub nawet dłużej. Czas trwania zależy od tego, jak późno zdiagnozuje się chorobę. Leczeniu powinni poddać się oboje partnerzy. Należy też zaprzestać współżycia na okres 2 tygodni.