ZADZWOŃ I ZAPYTAJ :  

Badania DNA
 

HISTORIA USTALANIA OJCOSTWA

METODA ANALIZY NAJBARDZIEJ PRAWDOPODOBNEGO OKRESU POCZĘCIA - BADANIE PŁODNOŚCI


Metoda analizy najbardziej prawdopodobnego okresu poczęcia Metoda ta wykorzystuje do ustalenia ojcostwa zestawienie podawanych przez strony dat kontaktów płciowych z datą urodzenia dziecka.

Częstym argumentem, wysuwanym dla poparcia tezy zaprzeczającej ojcostwo był fakt nie posiadania dzieci przez domniemanego ojca w związkach z innymi kobietami. W przeszłości niemożność podjęcia współżycia z małżonką była wykorzystywana przez bogatych mieszczan, którzy nie mogąc podjąć współżycia płciowego z żoną, w obecności przedstawicieli sądu, dowodząc w ten sposób, iż nie mogą mieć dzieci. Zyskiwali nie tylko dowód na zaprzeczenie ojcostwa, ale również na rzekomą zdradę żony, pozwalający oddalić żonę i zagarnąć jej posag. Opisany sposób zaprzeczania ojcostwa został jednak w końcu zarzucony, bowiem często okazywało się, iż rzekomo niepłodni mężczyźni płodzili później gromadki dzieci z dużo młodszymi od swych pohańbionych żon kobietami. Jak wynika choćby z powyższej dygresji historycznej, "niepłodności małżeńskiej", czy szerzej ujmując obniżona płodność mężczyzny jest dowodem raczej złudnym w sprawach ustalania ojcostwa.

Wynika to z kilku powodów:
  • Płodność mężczyzny można określić tylko w chwili badania, natomiast wszelkie wnioski dotyczące jego płodności w przeszłości są jedynie mniej lub bardziej uprawdopodobnionymi przypuszczeniami
  • Na podstawie badań mężczyzny w kierunku oceny jego zdolności do zapłodnienia bardzo rzadko można wykluczyć ojcostwo danego mężczyzny
  • Na podstawie badań mężczyzny w kierunku oceny jego zdolności do zapłodnienia nie można ojcostwa danego mężczyzny potwierdzić
Badanie płodności z reguły odbywa się na wniosek pozwanego, który podejrzewa, ze jest niepłodny. Przekonanie to bierze się z przebytych w chorób (np. świnka powikłana zapaleniem jąder, rzeżączka) lub "niepłodności małżeńskiej. Opinie powinny być wydawane po zbadaniu samego mężczyzny i pobranej w miejscu badania próby nasienia. Decydujące jest głównie badanie morfologiczne nasienia, obejmujące następujące cechy: ilość nasienia, liczba plemników w 1 ml, odsetek prawidłowo wykształconych plemników.

Badanie płodności

0-płodny, 1-przypuszczalnie płodny, 2-płodność obniżona, 3-płodność silnie obniżona, 4-12-prawdopodobnie niepłodny, 13-niepłodny

Na podstawie badania płodności, nie można wydać kategorycznej rozstrzygającej opinii o ojcostwie ze względu na trudności z oceną płodności w przeszłości z nielicznymi wyjątkami, jeżeli mężczyzna nie posiada narządów płciowych od urodzenia lub posiada defekt genetyczny polegający na mikrodelecji na długim ramieniu chromosomu Y w regionie AZF objawiający się niepłodnością spowodowaną brakiem plemników.

Spotkaliśmy się z opiniami wydanymi przez lekarzy seksuologów i andrologów, którzy stwierdzali np., że mężczyzna jest niezdolny psychicznie do podjęcia współżycia płciowego, bądź też z powodów przypadłości współżycie wiąże się dla niego z ogromnym bólem i na tej podstawie wykluczył, że wskazany mężczyzna mógł być ojcem. Zlecone przez sąd badania genetyczne ustalające ojcostwo wykazały jednoznacznie ojcostwo tego mężczyzny w stosunku do poddanego badaniu dziecka. Podobne opinie z zakresu badania nasienia zostały podważone przez badania genetyczne.

Serwis Genetico jest serwisem internetowym Instytutu Genetyki Sądowej. Wszystkie analizy wykonuje laboratorium Instytutu Genetyki Sądowej.
Laboratorium badawcze akredytowane przez PCA, Nr AB 1493.
ZAKRES AKREDYTACJI »


IGS Akredytacja