ZADZWOŃ I ZAPYTAJ :  

Badania DNA
 

MEDIA O NAS


Dzień Dobry TVN
15-01-2019
Czy Twoje dziecko bierze dopalacze? Mieliśmy przyjemność udzielić wywiadu i zaprezentować nasze laboratorium w programie dotyczącym dopalaczy. Ekspert naszego Instytutu dr Jakub Czarny przedstawił w jaki nowatorski sposób wykrywamy środki odurzające w próbkach krwi, moczu i we włosach.
Całe wideo: Dzień Dobry TVN
Nauka w Polsce
Ludwika Tomala
04-01-2019
Ślady 500 substancji psychoaktywnych, w tym 300 dopalaczy, będzie mógł rozpoznawać w próbkach biologicznych system zaprojektowany przez Polaków. Do analizy wystarczy przesłać próbkę krwi, moczu albo włosów. "Udało nam się opracować metodę wykrywania w próbkach biologicznych ok. 500 związków - narkotyków, trucizn, leków i aż 300 dopalaczy" - mówi w rozmowie z PAP jeden z twórców rozwiązania dr Jakub Czarny z IGS.
Pełny tekst artykułu: Nauka w Polsce
TVP2 "Pytanie na śniadanie"
12-08-2018
Ekspert naszego Instytutu dr Jakub Czarny był gościem programu TVP2 "Pytanie na śniadanie". Program poświęcony był testom na ojcostwo.
Pełny wywiad: Pytanie na śniadanie
Polskie Radio PIK
Monika Siwak-Waloszewska
19-05-2016

Nowoczesne technologie w służbie kryminalistyki – konferencja w Bydgoszczy

Instytut Genetyki Sądowej w Bydgoszczy, to pierwsza taka placówka w kraju z certyfikatem ISO, która bada dowody dla policji, prokuratury i sądu. Z okazji 10-lecia istnienia instytut zorganizował ogólnopolską konferencję na temat nowoczesnych technologii kryminalistycznych.
Pełny tekst artykułu: Polskie Radio PIK
TVP 3 Bydgoszcz
Iwona Komisarek
19-05-2016

Zdradzili tajniki nowoczesnych metod kryminalistycznych

Rozwój nowoczesnych technologii sprzyja kryminalistyce. Dzięki wciąż udoskonalanym metodom badawczym , coraz częściej możliwe jest bezbłędne zidentyfikowanie sprawcy przestępstwa. O tym, jak nowoczesne technologie pomagają w pracy śledczym, dyskutowano podczas konferencji zorganizowanej przez Instytut Genetyki Sądowej w Bydgoszczy.
Pełny tekst artykułu: TVP 3 Bydgoszcz
Express Bydgoski
Janusz Milanowski
17-03-2015

Biznes w genach

Instytut Genetyki Sądowej z Bydgoszczy jest liderem wśród prywatnych firm na polskim rynku badań kryminalistycznych. Nie zajmuje się jednak wyłącznie badaniem śladów zbrodni. Pełny tekst artykułu: Express Bydgoski
Express Bydgoski
Dorota Kowalewska
31-12-2013

Liderzy innowacji. Lata pracy dają efekty i zostają docenione przez specjalistów.

Instytut Genetyki Sądowej jest nowoczesnym ośrodkiem badawczo-naukowym o ogromnym potencjale. W swojej pracy łączy biznes z nauką oraz pasję z wysokim profesjonalizmem. IGS realizuje liczne projekty zarówno samodzielnie jak i we współpracy z Polską Akademią Nauk, Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu oraz polskimi i zagranicznymi firmami. Nasz Instytut spełnia najwyższe światowe standardy. Od stycznia 2014 roku laboratorium będzie pracowało jako laboratorium akredytowane zgodnie z normą europejską ISO/IEC PN-EN 17025:2005 w ramach Procedury Badawczej: „Kryminalistyczne badanie genetyczne dla potrzeb identyfikacji osobniczej i ustalania pokrewieństwa”. - Została ona zatwierdzona 13 grudnia 2013r. przez Polskie Centrum Akredytacji jako wyłączną krajową jednostkę akredytującą, uprawnioną przez Państwo Polskie - informuje Kierownik Instytutu dr Jolanta Powierska-Czarny. Pełny tekst artykułu: Liderzy innowacji
Express Bydgoski
Dorota Kowalewska
26-11-2013

DNA - kod pochodzenia. Badania genetyczne to sposób na określenie pokrewieństwa. Materiał pobiera się łatwo i bezboleśnie.

DNA - podwójna helisa zawierająca w sobie kod życia, który nie tylko określa nasze cechy charakteru, wygląd czy zdolności, ale także jest spadkiem po naszych przodkach. To dziedzictwo, które łączy nas z rodziną. Dzisiaj są już sposoby, aby zbadać czy jesteśmy spokrewnieni ze sobą. Najczęściej wykonywanym badaniem jest ustalanie ojcostwa. W tym celu ustala się tzw. profil genetyczny, określający specyficzne fragmenty DNA, dziedziczony po naszych rodzicach. Jeśli dziecko jest potomkiem badanej kobiety i badanego mężczyzny, to w jego profilu znajdują się fragmenty DNA obecne w profilu genetycznym każdego z rodziców. Pełny tekst artykułu: DNA - kod pochodzenia
Express Bydgoski
Dorota Kowalewska
29-10-2013

Wyprzedzić chorobę. Rak piersi. Czy można zminimalizować ryzyko?

Szacuje się, ze około dziesięciu procent zachorowań na nowotwory jest konsekwencją odziedziczonej predyspozycji do zachorowania. Jedną z takich chorób jest rak piersi. Pełny tekst artykułu: Wyprzedzić chorobę
Gazeta Pomorska
21-10-2013

Innowacje w badaniach genetycznych dzięki voucherom badawczym.

Bydgoski Instytut Genetyki Sądowej działa na styku biznesu i nauki, a więc na polu, na którym operuje wciąż niewiele firm. Choć Instytut Genetyki Sądowej kojarzy sie z jednostką naukową to jednak wcale nią nie jest w powszechnym znaczeniu tego słowa. Jest bowiem prywatną firmą, która jednak prowadzi badania naukowe, jest nowoczesnym ośrodkiem badawczo-naukowym. Skupiamy się na kilku zakresach działalności. Są to genetyka sądowa i kryminalistyczna, badania ojcostwa i pokrewieństwa oraz diagnostyka medyczna, w tym chorób zakaźnych, a więc wirusowych i bakteryjnych oraz chorób na podłożu genetycznym, w tym nowotworowych - tłumaczy doktor Jakub Czarny, ekspert genetyki sądowej, współwłaściciel Instytutu Genetyki Sądowej. Pełny tekst artykułu: Innowacje w badaniach genetycznych dzięki voucherom badawczym
Express Bydgoski
Dorota Kowalewska
30-09-2013

Zanim zostaniesz mamą.

Zdrowa mama ma większą szansę urodzić zdrowe dziecko. Spodziewasz się dziecka lub planujesz ciążę? Testy DNA pozwolą wykryć wirusy i bakterie, grzyby czy pierwotniaki biorace udział w infekcji układu moczowo-płóciowego, jak i infekcjach ogólnoustrojowych, stanowiące zagrożenie dla ciąży. Pełny tekst artykułu: Zanim zostaniesz mamą
Express Bydgoski
Dorota Kowalewska
27-08-2013

Nie tylko testy na ojcostwo

Geny, które człowiek dziedziczy po rodzicach niosą ze sobą wiele cennych informacji Kilkadziesiąt lat temu mężczyzna nie mógł mieć pewności czy jest biologicznym ojcem dziecka. Można było tylko szukać fizycznego podobieństwa. Pełny tekst artykułu: Nie tylko testy na ojcostwo
Gazeta.pl eDziecko Agnieszka Wirtwein-Przerwa
09-10-2009

Badanie DNA na ojcostwo - modne i niebezpieczne?

Coraz więcej Polaków ulega światowej modzie na ustalanie ojcostwa. Nakłaniają ich do tego m.in. coraz niższe ceny testów DNA i możliwość rozłożenia płatności na raty. Jaką naprawdę płacą za to cenę? Czy wiesz, że co ósme dziecko nie jest wychowywane przez swojego biologicznego ojca - tak reklamuje się jedno z polskich laboratoriów oferujących badania DNA w celu ustalenia ojcostwa. Hasło jest, trzeba przyznać, chwytliwe i kontrowersyjne, ale ma się nijak do prawdy. W Polsce nie ma żadnych oficjalnych danych na ten temat.
- Laboratoria, które się reklamują sloganem: "że co ósme czy co dziesiąte dziecko nie jest wychowywane przez swojego biologicznego ojca" zwyczajnie kłamią - twierdzi dr Jakub Czarny, ekspert Instytutu Genetyki Sądowej z Bydgoszczy.
- Żeby taką tezę dowieść trzeba by przebadać reprezentatywną grupę ludzi, a nie tylko swoich klientów. A takich badań nie ma. (...)
Pełny tekst artykułu: www.edziecko.pl
Rzeczpospolita Izabela Redlińska
03-04-2008
(...) DNA może służyć pomocą także w poznaniu prawdy o swoim pochodzeniu. - Badając mitochondrialne DNA przekazywane w linii kobiecej lub chromosom Y przekazywany w linii męskiej, jesteśmy w stanie ocenić, skąd przybyli przodkowie konkretnej osoby - mówi dr Jakub Czarny z Instytutu Genetyki Sądowej w Bydgoszczy. W jaki sposób? Wynik porównuje się do danych zgromadzonych w ogólnoświatowej bazie zawierającej ponad 50 tys. próbek z 480 populacji. - Jednemu z naszych klientów ślad historii przodków urwał się na 1860 roku. Chciał wiedzieć, co działo się z nimi wcześniej - opowiada dr Czarny.
Jego laboratorium pomaga także w rozwiązywaniu bardziej współczesnych zagadek. - Zjawiła się u nas starsza pani, która utrzymywała, że jest nieślubną córką pewnego nieżyjącego już hrabiego. Domagała się przeprowadzenia badania DNA, które by to wykazało. Po co? Aby uzyskać część majątku - tłumaczy genetyk. (...)
Pełny tekst artykułu: http://www.rp.pl/article/20080403/nauka/304039794
Rzeczpospolita Izabela Redlińska
31-03-2008
(..) Mamy coraz czulsze aparaty, co zmniejsza ryzyko błędu i przyspiesza czas analizy - mówi dr Jakub Czarny z Instytutu Genetyki Sądowej w Bydgoszczy. - Dzisiaj od pobrania pojedynczej próbki DNA do uzyskania wyniku mija zaledwie siedem, osiem godzin.
Czym sprawa poważniejsza, tym próbek jest więcej, bywa że nawet 80. Do zidentyfikowania przestępcy wystarczy plamka krwi o średnicy pół milimetra. - Właśnie taką na pięcie podejrzanego o popełnienie morderstwa znalazł lekarz medycyny sądowej - opowiada dr Czarny. - Okazało się, że była to krew ofiary. Skąd wiedzieliśmy, u kogo szukać dowodów? Zamordowany mężczyzna otworzył oprawcy drzwi. Musiał go znać. W takich sytuacjach automatycznie podejrzanymi są rodzina, sąsiedzi i listonosz. Tym razem był to sąsiad. Po dokonaniu morderstwa wrócił do mieszkania i się umył. Nie zauważył tylko plamki na pięcie.
Nie identyfikuje się całego DNA wyizolowanego z próbki, a określone w nim miejsca (od 10 do 15), które charakteryzują się zmiennością pomiędzy osobami w populacji. Jeśli dowody w postaci wyschniętych płynów fizjologicznych są dobrze przechowywane, znajdują się w suchym i przewiewnym miejscu, można je przebadać powtórnie nawet za dziesięć lat. (...)
Pełny tekst artykułu: http://www.rp.pl/artykul/114265-Zbrodniarze-przegrywaja-z-nauka.html
Serwis Genetico jest serwisem internetowym Instytutu Genetyki Sądowej. Wszystkie analizy wykonuje laboratorium Instytutu Genetyki Sądowej.
Laboratorium badawcze akredytowane przez PCA, Nr AB 1493.
ZAKRES AKREDYTACJI »


IGS Akredytacja