ZADZWOŃ I ZAPYTAJ :  

Badania DNA
 
Polipowaty rak jelita grubego – Gen APC

POLIPOWATY RAK JELITA GRUBEGO - GEN APC


Genetyczne predyspozycje do raka jelita grubego

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów człowieka. Jego niebezpieczeństwo wynika z faktu, iż przez wiele lat nie wykazuje żadnych objawów, przez co jego diagnostyka często odbywa się w już zaawansowanym stadium choroby. Statystyki wskazują, że przeszło 10% przypadków zachorowań na raka jelita grubego ma podłoże genetyczne. Do pozostałych czynników decydujących o występowaniu raka jelita grubego należą: czynniki środowiskowe, dietetyczne, a także używki.

Diagnostyka genetyczna raka jelita grubego- dla kogo?

Badania genetyczne w kierunku predyspozycji do raka jelita grubego pozwalają stwierdzić obecność mutacji odpowiedzialnych za występowanie tego nowotworu. Jeśli w Twojej rodzinie wystąpił rak jelita grubego bądź została potwierdzona obecność mutacji jednego z genów zwiększających ryzyko zachorowania, warto rozszerzyć zakres badań i tym samym świadomie podjąć w przyszłości decyzję o działaniach profilaktycznych.

Jakie mutacje zwiększają ryzyko wystąpienia polipowatego raka jelita grubego?

Mutacje w genie APC obserwowane są w rodzinnej polipowatości jelita grubego (FAP). Zespół FAP (Familial Adenomatous Polyposis) objawia się występowaniem licznych polipów w jelicie grubym. Uwarunkowany jest występowaniem mutacji w genie APC kodującym białko pełniące funkcję supresora nowotworowego. Mutacje w genie APC notuje się w około 60 do 85 % rodzinnych przypadków FAP. Mutacje w genie APC u około 25 % przypadków choroby pojawiają się de novo. Oferowany test pozwala na określenie predyspozycje do zachorowania oraz potwierdzić lub wykluczyć obecność obciążenia genetycznego, którego ryzyko przeniesienia na potomstwo wynosi w 50 %. Daje szansę na wczesną profilaktykę ( regularne badania np. kolonoskopia), która obniża ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy. Test umożliwia zbadanie całego genu APC jest jednoznaczny, pewny i kompleksowy.

Jak przebiega pobranie materiału do badań?

Materiał biologiczny do badań stanowi wymaz ze śluzówki policzka bądź krew (EDTA).

Dla kogo dedykowany jest test na polipowatego raka jelita grubego?

  • Testowi może poddać się każda osoba, która widzi potrzebę sprawdzenia predyspozycji do wystąpienia dziedzicznego raka jelita grubego.
  • Szczególnie zagrożone są osoby, które mają w rodzinie u bliskich krewnych udokumentowane przypadki rodzinnej FAP.
  • W rodzinie wystąpiły przypadki raka jelita grubego.
  • U osób tych pojawiły się jakiekolwiek zmiany w jelicie grubym (np. polipy, przewlekła zapalna choroba jelita grubego).

Wynik testu – co otrzymuje klient?

Oferowany test oparty jest na wysoce zaawansowanej technologii analizy DNA przy wykorzystaniu najnowocześniejszej aparatury i certyfikowanych odczynników. Test Genetico APC jest kompleksowy i daje szansę przebadania całego genu APC oraz wykrycia wszystkich obecnych mutacji. Test daje zatem pełen obraz występowania zmian w genie APC oraz pewny, jednoznaczny wynik.

Technologia testu

  • Posiadamy własne, w pełni zautomatyzowane laboratorium, posiadające międzynarodowe certyfikaty i standardy jakości obejmujące ISO 9001: 2015
  • Badania wykonujemy Procedurą Badawczą PB-3: Oznaczanie sekwencji nukleotydowej fragmentów DNA metodą terminacji dideoksy z terminatorami BigDye v.3.1., przy zastosowaniu nowoczesnej aparatury, renomowanych światowych producentów. Zespół badawczy kierowany jest przez doświadczonych specjalistów z dziedziny genetycznej diagnostyki medycznej (nr specjalizacji 021/2009.2/4, 021/2009.2/3).
  • Nasze Laboratorium jest zarejestrowane jako podmiot wykonujący działalność leczniczą NZOZ – numer księgi rejestrowej 000000137221 oraz jest do ewidencji medycznych laboratoriów diagnostycznych prowadzonej przez Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych
  • Wysoka czułość i specyficzność badania (100 %)
  • Jednoznaczny, pewny wynik
Polipowaty rak jelita grubego
Polipowaty rak jelita grubego Predyspozycje genetyczne występowania polipowatego raka jelita grubego obejmują analizę genu APC

✓ Wysyłka Gratis  ✓ Wynik do 14 dni  ✓ 100 % Pewności  ✓ Zestaw do pobierania materiału - 30 zł

Cena: 490 zł
ZAMÓW TERAZ »


Inne badania genetyczne w kierunku nowotworów:

BRCA1 / BRCA2

Czytaj więcej...


Czerniak złośliwy (CDKN2/P16)

Czytaj więcej...

Warto przeczytać:

Co to jest wirus HPV?

Czytaj więcej...


Serwis Genetico jest serwisem internetowym Instytutu Genetyki Sądowej. Wszystkie analizy wykonuje laboratorium Instytutu Genetyki Sądowej.
Laboratorium badawcze akredytowane przez PCA, Nr AB 1493.
ZAKRES AKREDYTACJI »


IGS Akredytacja

Zadaj pytanie on-line