ZADZWOŃ I ZAPYTAJ :  

Badania DNA
 
Rak sutka i jajników (Gen BRCA1/BRCA2) - badanie etapowe

RAK SUTKA I JAJNIKÓW (Gen BRCA1/BRCA2) - badanie etapowe


Genetyczne predyspozycje do raka sutka i jajników

Mutacje w genach BRCA1 i BRCA2 są związane z zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka sutka (piersi) i jajników. Zakłada się, że te dwa geny odpowiedzialne są za wczesne wystąpienie większości (około 84 % do 90 %) przypadków dziedzicznego raka piersi i jajnika. Dzięki oferowanemu testowi można określić predyspozycje do zachorowania oraz potwierdzić lub wykluczyć obecność obciążenia genetycznego. Daje to szanse na wczesną profilaktykę, która obniża znacząco ryzyko zachorowania na nowotwór. Diagnozowane mutacje są dziedziczne, co oznacza 50 % ryzyko przeniesienia mutacji na dziecko. Dzięki badaniom można wykluczyć lub potwierdzić ryzyko w rodzinie, a to daje szansę na skuteczną profilaktykę.

Diagnostyka genetyczna raka sutka i jajników - dla kogo?

W przypadku testów dziedzicznej predyspozycji do raka piersi/jajników testowi szczególnie mogą poddać się kobiety, u których w rodzinach stwierdzono przypadki zachorowań na raka piersi / jajników przed 50 rokiem życia lub u co najmniej dwóch członków rodziny.

Zagrożone są także kobiety, które mają w rodzinie u bliskich krewnych udokumentowane przypadki nowotworów złośliwych piersi i jajników, ale również nowotworów o innej lokalizacji. Młode kobiety zamierzające stosować antykoncepcję hormonalną, szczególnie jeżeli pojawiły się u nich jakiekolwiek zmiany w piersiach i jajnikach., Kobiety które stosują antykoncepcje hormonalna, hormonalną terapię zastępczą u których w rodzinie zdarzały się przypadki rak piersi i lub jajników. |Testowi może się poddać także każda kobieta, która widzi potrzebę sprawdzenia ryzyka dziedzicznego raka piersi i raka jajników.

Na czym polega badanie genetyczne?

Test genetyczny, który oferujemy jest oparty na zaawansowanej technologii sekwencjonowania DNA metodą Sangera oraz NGS (Next genereation sequencing) przy wykorzystaniu najnowocześniejszej aparatury badawczej. Większość mutacji (ponad 80 %) jest unikalna, a tylko nieliczne mogą być częściej obecne w określonych populacjach. Badania pokazują występowanie ponad 1000 różnych mutacji w genach BRCA1 i BRCA2 związanych z wystąpieniem raka piersi i jajnika. . Geny BRCA1 i BRCA2 to bardzo duże geny, odpowiednio ponad 5000 i ponad 10 000 liter zapisu genetycznego.

Genetyczne badania z wykorzystaniem sekwencjonowania nowej generacji (NGS) obejmuje badanie całych genomów BRCA 1 i BRCA 2, oferujemy również badania obejmujące najczęstsze mutacje:
  1. Badanie mutacji w genie BRCA 1 i BRCA 2 (analiza całych genomów) obejmująca wszystkie mutacje, również bardzo rzadkie, nieoznaczane testami przesiewowymi.
  2. Etap – BRCA1 - Badanie 8 najczęstszych w populacji polskiej mutacji genu BRCA1: 5382insC, 300T/G, 3819del5, 185delAG, C5370T, 3875del4, 4153delA, 3896delT oraz innych mutacji występujących w eksonach 2, 5 i 20 oraz w badanym fragmencie eksonu 11 genu BRCA1.
  3. Etap – BRCA1- Analiza sekwencji eksonów 3, 6-19, 21-24 genu BRCA1 – diagnostyka uzupełniająca po etapie 1.

Jak przebiega pobranie materiału do badań?

Materiał biologiczny do badań stanowi wymaz ze śluzówki policzka bądź krew (EDTA).

Technologia testu

  • Posiadamy własne, w pełni zautomatyzowane laboratorium, posiadające międzynarodowe certyfikaty i standardy jakości obejmujące ISO 9001: 2015 oraz EN/PN ISO/IEC 17025 . Nr akredytacji Laboratorium IGS AB 1483 (www.pca.gov.pl)
  • Badania wykonujemy akredytowaną Procedurą Badawczą PB-3: Oznaczanie sekwencji nukleotydowej fragmentów DNA metodą terminacji dideoksy z terminatorami BigDye v.3.1., przy zastosowaniu nowoczesnej aparatury, renomowanych światowych producentów. Zespół badawczy kierowany jest przez doświadczonych specjalistów z dziedziny genetycznej diagnostyki medycznej (nr specjalizacji 021/2009.2/4, 021/2009.2/3).

Wynik testu – co otrzymuje klient?

  • Wyniki testu predyspozycji do zachorowania na nowotwory podane są w formie raportu z badań, w którym w sposób czytelny i jednoznaczny zgodnie z normami jakości i zaleceniami EMQN (European Molecular Genetics Quality Network) podane są parametry badania i wykryte scharakteryzowane zmiany genetyczne bądź ich brak.
  • Nasze Laboratorium jest zarejestrowane jako podmiot wykonujący działalność leczniczą NZOZ – numer księgi rejestrowej 000000137221 oraz jest do ewidencji medycznych laboratoriów diagnostycznych prowadzonej przez Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych.
  • Wysoka czułość i specyficzność badania (100 %)
  • Jednoznaczny, pewny wynik
Rak sutka i jajników - (BRCA 1/ BRCA 2) - analiza całych genomów
Rak sutka i jajników Badanie mutacji w genie BRCA 1 i BRCA 2 (analiza całych genomów) obejmująca wszystkie mutacje, również bardzo rzadkie, nieoznaczane testami przesiewowymi.

✓ Wysyłka Gratis  ✓ Wynik do 14 dni  ✓ 100 % Pewności  ✓ Zestaw do pobierania materiału - 30 zł

Cena do uzgodnienia


Rak sutka i jajników - 1 etap diagnostyki
Rak sutka i jajników - 1 etap diagnostyki Etap – BRCA1 - Badanie 8 najczęstszych w populacji polskiej mutacji genu BRCA1: 5382insC, 300T/G, 3819del5, 185delAG, C5370T, 3875del4, 4153delA, 3896delT oraz innych mutacji występujących w eksonach 2, 5 i 20 oraz w badanym fragmencie eksonu 11 genu BRCA1.

✓ Wysyłka Gratis  ✓ Wynik do 14 dni  ✓ 100 % Pewności  ✓ Zestaw do pobierania materiału - 30 zł

Cena do uzgodnienia


Rak sutka i jajników – 2 etap diagnostyki
Rak sutka i jajników – 2 etap diagnostyki Etap – BRCA1- Analiza sekwencji eksonów 3, 6-19, 21-24 genu BRCA1 – diagnostyka uzupełniająca po etapie 1.

✓ Wysyłka Gratis  ✓ Wynik do 14 dni  ✓ 100 % Pewności  ✓ Zestaw do pobierania materiału - 30 zł

Cena: 469 zł
ZAMÓW TERAZ »


Inne badania genetyczne:

Hipercholesterolemia

Hipercholesterolemia rodzinna (HeFH) to uwarunkowana genetyczne choroba, powodująca zwiększenie stężenia cholesterolu we krwi. Jego nadmiar, wbudowywany w ściany naczyń krwionośnych prowadzi do powstawania miażdżycy oraz zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej serca i zawału serca.
Czytaj więcej

Testy dla kobiet ciężarnych i planujących ciążę

Spodziewasz się dziecka lub planujesz ciążę? Testy DNA pozwolą wykryć wirusy i bakterie, grzyby czy pierwotniaki biorące udział w infekcji układu moczowo- płciowego, jak i infekcjach ogólnoustrojowych, stanowiące zagrożenie dla ciąż. Ograniczy to ryzyko poronienia i zwiększy szansę na urodzenie zdrowego dziecka.
Czytaj więcej...

Testy HPV (wirus brodawczaka ludzkiego)

Światowa Organizacja Zdrowia WHO, zaleca przynajmniej raz w ciągu życia każdej kobiety wykonanie testu na obecność wirusa HPV. Rak szyjki macicy to jeden z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Związek między wirusem HPV i tym nowotworem jest co najmniej 10 razy większy niż związek palenia wyrobów tytoniowych z rakiem płuc.
Czytaj więcej...

Warto przeczytać:

Co to jest wirus HPV?

Czytaj więcej...


Serwis Genetico jest serwisem internetowym Instytutu Genetyki Sądowej. Wszystkie analizy wykonuje laboratorium Instytutu Genetyki Sądowej.
Laboratorium badawcze akredytowane przez PCA, Nr AB 1493.
ZAKRES AKREDYTACJI »


IGS Akredytacja

Zadaj pytanie on-line