Wirus zapalenia wątroby typu C (HCV) jest wirusem otoczkowym RNA należącym do rodziny Flaviviridae. Wirus ten wywołuje zakaźną chorobę – wirusowe zapalenie wątroby typu C.
Organizacja WHO szacuje, że około od 170 do 200 milionów ludzi na świecie jest przewlekle zainfekowanych wirusem HCV, a ponad 350 000 umiera corocznie z powodu chorób wątroby związanych z zapaleniem wątroby typu C.
Dane szacunkowe wskazują, że w Polsce aktywnie chorych jest około 230 000 osób, a zdaniem ekspertów świadomych swojego zakażenia jest zaledwie 7% osób.
Objawy mogą pojawić się w przeciągu od kilku tygodni do sześciu miesięcy. Ostre wirusowe zapalenie wątroby typu C charakteryzuje się przebiegiem objawami podobnym do grypy: osłabienie, apatia, nudności, ból brzucha. Znacznie rzadziej występuje żółtaczka. Szacuje się, że u około 20% ludności następuje samoistne wyzdrowienie, natomiast u pozostałych 80% dochodzi do rozwinięcia formy przewlekłej. U 60-70% osób, u których rozwinęła się forma przewlekła choroby dochodzi do rozwinięcia chorób wątroby; u 5-20% rozwija się marskość wątroby, natomiast 1-5% osób umiera w wyniku marskości lub nowotworu wątroby. Wirus HCV jest w 25% przypadków odpowiedzialny za rozwój raka wątroby.
U dzieci zakażenie przebiega najczęściej bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Częstość samoistnego wyleczenia nie przekracza 10-20%, dlatego też większość dzieci choruje przewlekle. Przewlekłe zapalenie wątroby u dzieci w większości przypadków przebiega łagodnie, bezobjawowo, przez wiele lat nie powodując poważnego uszkodzenia wątroby. Chorzy najczęściej o swojej chorobie dowiadują się przypadkiem lub kilkadziesiąt lat później kiedy wirus doprowadzi do znacznego wyniszczenia wątroby.
W obecnej chwili nie istnieje szczepionka chroniąca przed zakażeniem wirusem HCV.
Do zakażenia wirusem HCV dochodzi najczęściej w wyniku kontaktu z zakażoną krwią.
Do zakażeń najczęściej dochodzi podczas zabiegów medycznych (48%):
Zarazić się wirusem można także podczas:
Molekularna detekcja materiału genetycznego (RNA) wirusa w badanym materiale przy użyciu wysoce czułej i specyficznej techniki Real-time PCR pozwala na wczesną diagnozę zakażenia wirusem HCV bez potrzeby analizy przeciwciał, które rozwijają się dopiero w późniejszym czasie od zakażenia.
Analiza jakościowa HCV RNA pozwala na definitywne potwierdzenie obecności (bądź braku) materiału genetycznego wirusa w badanym materiale.
Analizę jakościową stosuje się do:
Analiza ilościowa metodą Real-time PCR umożliwia ocenę ilości kopii wirusa w badanym materiale genetycznym, dlatego jest metodą dokładniejszą od jakościowej analizy DNA.
Analiza ilościowa HCV RNA umożliwia:Materiałem do badania jest osocze krwi.
✓ Wysyłka gratis ✓ Wynik do 7 dni ✓ 100 % Pewności ✓ Zestaw do pobierania materiału - 30 zł
✓ Wysyłka gratis ✓ Wynik do 7 dni ✓ 100 % Pewności ✓ Zestaw do pobierania materiału - 30 zł