ZADZWOŃ I ZAPYTAJ :  

Badania DNA
 

AKTUALNOŚCI


IGS wsparł realizację konferencję naukowo-szkoleniowej „Dbaj o Zdrowie”

20 marca 2023

Dbaj o zdrowie

Instytut Genetyki Sądowej od zawsze promuje inicjatywy z zakresu badań profilaktycznych zachęcając do dbania o swoje zdrowie.
Tym samym z przyjemnością wsparliśmy konferencję naukowo-szkoleniową „Dbaj o Zdrowie” pod Patronatem Honorowym Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, która odbyła się w Bydgoszczy 07.03.2023.











59. Światowy Kongres Toksykologii Międzynarodowego Stowarzyszenia Toksykologów Sądowych (TIAFT)

14 października 2022

Kongres Toksykologii

W dniach 5-8 września 2022 r. w Wersalu (Francja) odbył się 59. Światowy Kongres Toksykologii Międzynarodowego Stowarzyszenia Toksykologów Sądowych (TIAFT), którego uczestnikami (spośród 650 delegatów z 54 krajów) byli pracownicy Instytutu Genetyki Sądowej w Bydgoszczy.

Pierwszego dnia konferencji odbyło się sympozjum dla młodych naukowców, które poprzedziło oficjalne otwarcie spotkania w zabytkowej sali „Richelieu” Centrum Kongresowego, po którym nastąpiło przyjęcie powitalne w wersalskim ratuszu. Kolejne dni konferencji były również interesujące pod względem naukowym i społecznym.

WIĘCEJ »




Zarząd IGS otrzymał honorowe Odznaczenia "Za zasługi dla ochrony zdrowia"

22 kwietnia 2022

Za zasługi dla ochrony zdrowia

Miło nam poinformować, że 20 kwietnia 2022 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy z rąk Wiceministra Zdrowia Waldemara Kraski oraz Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza Zarząd Instytutu Genetyki Sądowej Sp. z o.o. otrzymał honorowe Odznaczenia "Za zasługi dla ochrony zdrowia".

Odznakę i legitymację przyjęli Pani dr n. med. Jolanta Powierska – Czarny – Dyrektor IGS oraz dr n. med. Jakub Czarny – Ekspert IGS za zasługi podczas zwalczania pandemii COVID-19.
To dla nas ogromny zaszczyt stanąć w gronie „cichych bohaterów” jak określił Wojewoda i usłyszeć, że zdaliśmy ten egzamin. Szczególne gratulacje i podziękowania dla wszystkich pracowników IGS, bez których nie byłoby to możliwe.

WIĘCEJ »



Spotkanie naukowców zorganizowane przez Towarzystwo Badań Włosów - SOHT (25th Annual Scientific Meeting of the Society of Hair Testing).

20 września 2021

Konferencja naukowa

W dniach 16 - 17 września 2021 r. pracownicy Instytutu Genetyki Sądowej uczestniczyli w spotkaniu naukowców organizowanym przez Towarzystwo Badań Włosów -SOHT (25th Annual Scientific Meeting of the Society of Hair Testing) w Santiago de Compostela (Hiszpania).

Podczas tegorocznego zjazdu eksperci z całej Europy prezentowali swoje osiągnięcia naukowe dotyczące analizy toksykologicznej włosów, która ze względu na swój potencjał staje się coraz powszechniej stosowanym narzędziem dowodowym, zarówno w sprawach karnych, diagnostyce uzależnień czy badaniach antydopingowych prowadzonych rutynowo wśród sportowców.

WIĘCEJ »




Instytut Genetyki Sądowej otrzymał nagrodę "Pracodawca Pomorza i Kujaw 2020" w kategorii "Innowacyjna Firma"

01 lipca 2021

Innowacyjna Firma

Miło nam poinformować, że Instytut Genetyki Sądowej podczas Gali Pracodawcy Pomorza i Kujaw, która odbyła się 30 czerwca 2021 r. otrzymał nagrodę "Pracodawca Pomorza i Kujaw 2020" w kategorii "Innowacyjna Firma".

Nagroda została przyznana za unikatową realizację prac badawczo-rozwojowych w dziedzinie genetyki i wirusologii. Nasze akredytowane laboratorium z roku na rok stara się poszerzać swoją działalność i wykonywać badania w najwyższym standardzie.

WIĘCEJ »



Podziękowania dla Instytutu za walkę z epidemią – obchody 22 rocznicy powstania Województwa.

10 czerwca 2021

Wyróżnienie IGS od Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Mamy zaszczyt poinformować, iż Instytut Genetyki Sądowej został wyróżniony podziękowaniami Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego podczas 22 obchodów powstania Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Tegoroczne obchody Święta Województwa odbyły się w Bydgoszczy. W bazylice św. Wincentego á Paulo odprawiono mszę św. w intencji mieszkańców, a w Filharmonii Pomorskiej odbyła się uroczysta sesja sejmiku województwa. Wśród wielu znakomitości, którzy zagościli podczas uroczystych obchodów również zaproszenie otrzymali przedstawicieli naszego Instytutu, Państwo Jolanta i Jakub Czarny.

WIĘCEJ »


Rodzaje testów na Covid-19 – co warto wiedzieć ?

20 kwietnia 2021

Koronawirus diagnostyka

Poszukując badań na wykrycie Covid-19 spotykamy się z wieloma rodzajami testów. W sieci można znaleźć sporo informacji, często nie sprawdzonych merytorycznie, dotyczących ich skuteczności wykrywania wirusa. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, który przygotował nasz zespół ekspertów z zakresu diagnostyki laboratoryjnej.

Koronawirusy należą do rodziny Coronaviridea. Mają kulisty kształt otoczony wypustkami, których wygląd przypomina koronę słoneczną – stąd nazwa rodziny.

WIĘCEJ »


Koronawirus SARS-CoV-2 : zalecenia WHO i diagnostyka

Specjalista badań biologicznych mgr inż. Joanna Krzyżanowska, specjalista badań genetyki medycznej i molekularnej mgr Maciej Chmielarski
17 marca 2020

Koronawirus SARS-CoV-2, zalecenia WHO i diagnostyka

Epidemia (z gr. "epi" - na, "demos" - ludzie) jest to występowanie w określonym czasie i terenie zwiększonych przypadków zachorowań na choroby zakaźne. Ostatnim znanym przypadkiem na terenie naszego kraju była epidemia ospy prawidzwej w 1963 r, a wcześniej pandemia grypy, tzw "hiszpanki", która zabiła 50 milionów ludzi. W związku z ówczesną sytuacją na arenie międzynarodowej, a także oświadczeniami WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) należałoby odpowiedzieć na pytanie - czy diagnostyka koronawirusa jest możliwa w specjalistycznych laboratoriach na terenie naszego kraju?

WIĘCEJ »


Jakość badań genetycznych – dlaczego jest tak ważna i jak ją weryfikować?

Specjalista badań biologicznych mgr Monika Antczak
30 października 2019

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat badania genetyczne stały się niezwykle ważnym źródłem dowodowym, zarówno w postępowaniach karnych, jak też w cywilnych sprawach z zakresu spornej filiacji. Obecnie są one powszechnie stosowane i traktowane jako obiektywny i wiarygodny dowód. Wzrost dostępności badań DNA przyczynił się do powstawania coraz to nowych jednostek prowadzących przedmiotowe analizy. Są to zarówno podmioty państwowe jak i prywatne. Ze względu na unikatowy charakter materiału dowodowego, wybór odpowiedniej placówki staje się zatem kluczowy dla rzetelnego wykonania badań i zapewnienia wiarygodności wyniku. Laboratorium powinno gwarantować najwyższą jakość badań, jednakże co ta jakość oznacza i jak ją weryfikować?

WIĘCEJ »


Podziękowanie od Kujawsko-Pomorskiej Agencji Innowacji Sp. z o.o.

18 stycznia 2019

Podziękowanie

Z okazji 5-lecia istnienia Kujawsko-Pomorskiej Agencji Innowacji Sp. z o.o. w Centrum Targowym Park w dniu 16.01.2019 odbyła się uroczystość, na której podsumowano dotychczasowe osiągnięcia Instytucji. Na gali wręczono listy gratulacyjne, podziękowano innowacyjnym przedsiębiorcom, partnerom naukowym i samorządowym.
Instytut Genetyki Sądowej został zaproszony do prezentacji swoich osiągnięć i nowoczesnej oferty na stoisku wystawienniczym. Prezentacja wypadła znakomicie, a KPAI podziękowało nam listem za udział i zaangażowanie w uroczystość jubileuszową.
W imieniu firmy pragniemy podziękować KPAI za dotychczasową współpracę i mocny akcent łączący naukę z biznesem. Życzymy KPAI dalszych sukcesów w wyszukiwaniu najlepszych i najciekawszych marek regionu.


Konferencja "Metody badawcze w kryminalistyce i medycynie sądowej"

03 grudnia 2018

Metody badawcze w kryminalistyce i medycynie sądowej

Ekspert Instytutu doktor Jakub Czarny miał przyjemność być prelegentem na IV Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Krimed - metody badawcze w kryminalistyce i medycynie sądowej, która odbyła się 23 listopada w Lublinie. Biegły przedstawił zgromadzonym słuchaczom prezentację na temat walidacji ilościowego oznaczania 521 związków psychoaktywnych i ich pozostałości w krwi, moczu i włosach metodą LC-MS/MS.


"Pytanie na śniadanie". Program poświęcony testom na ojcostwo

12 sierpnia 2018

Program poświęcony testom na ojcostwo

Ekspert naszego Instytutu dr Jakub Czarny był gościem programu TVP2 "Pytanie na śniadanie". Program poświęcony był testom na ojcostwo.
» Zapraszamy do obejrzenia programu.


Polska Nagroda Innowacyjności

26 listopada 2017

Polska Nagroda Innowacyjności

Mamy zaszczyt poinformować, iż Instytut Genetyki Sądowej został wyróżniony Polską Nagrodą Innowacyjności 2017 podczas V Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości.



Zadaj pytanie on-line