Instytut Genetyki Sądowej od zawsze promuje inicjatywy z zakresu badań profilaktycznych zachęcając do dbania o swoje zdrowie.
Tym samym z przyjemnością wsparliśmy konferencję naukowo-szkoleniową „Dbaj o Zdrowie” pod Patronatem Honorowym Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, która odbyła się w Bydgoszczy 07.03.2023.
W dniach 5-8 września 2022 r. w Wersalu (Francja) odbył się 59. Światowy Kongres Toksykologii Międzynarodowego Stowarzyszenia Toksykologów Sądowych (TIAFT), którego uczestnikami (spośród 650 delegatów z 54 krajów) byli pracownicy Instytutu Genetyki Sądowej w Bydgoszczy.
Pierwszego dnia konferencji odbyło się sympozjum dla młodych naukowców, które poprzedziło oficjalne otwarcie spotkania w zabytkowej sali „Richelieu” Centrum Kongresowego, po którym nastąpiło przyjęcie powitalne w wersalskim ratuszu. Kolejne dni konferencji były również interesujące pod względem naukowym i społecznym.
Miło nam poinformować, że 20 kwietnia 2022 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy z rąk Wiceministra Zdrowia Waldemara Kraski oraz Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza Zarząd Instytutu Genetyki Sądowej Sp. z o.o. otrzymał honorowe Odznaczenia "Za zasługi dla ochrony zdrowia".
Odznakę i legitymację przyjęli Pani dr n. med. Jolanta Powierska – Czarny – Dyrektor IGS oraz dr n. med. Jakub Czarny – Ekspert IGS za zasługi podczas zwalczania pandemii COVID-19.
To dla nas ogromny zaszczyt stanąć w gronie „cichych bohaterów” jak określił Wojewoda i usłyszeć, że zdaliśmy ten egzamin.
Szczególne gratulacje i podziękowania dla wszystkich pracowników IGS, bez których nie byłoby to możliwe.
W dniach 16 - 17 września 2021 r. pracownicy Instytutu Genetyki Sądowej uczestniczyli w spotkaniu naukowców organizowanym przez Towarzystwo Badań Włosów -SOHT (25th Annual Scientific Meeting of the Society of Hair Testing) w Santiago de Compostela (Hiszpania).
Podczas tegorocznego zjazdu eksperci z całej Europy prezentowali swoje osiągnięcia naukowe dotyczące analizy toksykologicznej włosów, która ze względu na swój potencjał staje się coraz powszechniej stosowanym narzędziem dowodowym, zarówno w sprawach karnych, diagnostyce uzależnień czy badaniach antydopingowych prowadzonych rutynowo wśród sportowców.
Miło nam poinformować, że Instytut Genetyki Sądowej podczas Gali Pracodawcy Pomorza i Kujaw, która odbyła się 30 czerwca 2021 r. otrzymał nagrodę "Pracodawca Pomorza i Kujaw 2020" w kategorii "Innowacyjna Firma".
Nagroda została przyznana za unikatową realizację prac badawczo-rozwojowych w dziedzinie genetyki i wirusologii. Nasze akredytowane laboratorium z roku na rok stara się poszerzać swoją działalność i wykonywać badania w najwyższym standardzie.
Mamy zaszczyt poinformować, iż Instytut Genetyki Sądowej został wyróżniony podziękowaniami Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego podczas 22 obchodów powstania Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Tegoroczne obchody Święta Województwa odbyły się w Bydgoszczy. W bazylice św. Wincentego á Paulo odprawiono mszę św. w intencji mieszkańców, a w Filharmonii Pomorskiej odbyła się uroczysta sesja sejmiku województwa. Wśród wielu znakomitości, którzy zagościli podczas uroczystych obchodów również zaproszenie otrzymali przedstawicieli naszego Instytutu, Państwo Jolanta i Jakub Czarny.
WIĘCEJ »Poszukując badań na wykrycie Covid-19 spotykamy się z wieloma rodzajami testów. W sieci można znaleźć sporo informacji, często nie sprawdzonych merytorycznie, dotyczących ich skuteczności wykrywania wirusa. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, który przygotował nasz zespół ekspertów z zakresu diagnostyki laboratoryjnej.
Koronawirusy należą do rodziny Coronaviridea. Mają kulisty kształt otoczony wypustkami, których wygląd przypomina koronę słoneczną – stąd nazwa rodziny. WIĘCEJ »Specjalista badań biologicznych mgr inż. Joanna Krzyżanowska, specjalista badań genetyki medycznej i molekularnej mgr Maciej Chmielarski
17 marca 2020
Epidemia (z gr. "epi" - na, "demos" - ludzie) jest to występowanie w określonym czasie i terenie zwiększonych przypadków zachorowań na choroby zakaźne. Ostatnim znanym przypadkiem na terenie naszego kraju była epidemia ospy prawidzwej w 1963 r, a wcześniej pandemia grypy, tzw "hiszpanki", która zabiła 50 milionów ludzi. W związku z ówczesną sytuacją na arenie międzynarodowej, a także oświadczeniami WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) należałoby odpowiedzieć na pytanie - czy diagnostyka koronawirusa jest możliwa w specjalistycznych laboratoriach na terenie naszego kraju?
WIĘCEJ »Specjalista badań biologicznych mgr Monika Antczak
30 października 2019
Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat badania genetyczne stały się niezwykle ważnym źródłem dowodowym, zarówno w postępowaniach karnych, jak też w cywilnych sprawach z zakresu spornej filiacji. Obecnie są one powszechnie stosowane i traktowane jako obiektywny i wiarygodny dowód. Wzrost dostępności badań DNA przyczynił się do powstawania coraz to nowych jednostek prowadzących przedmiotowe analizy. Są to zarówno podmioty państwowe jak i prywatne. Ze względu na unikatowy charakter materiału dowodowego, wybór odpowiedniej placówki staje się zatem kluczowy dla rzetelnego wykonania badań i zapewnienia wiarygodności wyniku. Laboratorium powinno gwarantować najwyższą jakość badań, jednakże co ta jakość oznacza i jak ją weryfikować?
WIĘCEJ »18 stycznia 2019
Z okazji 5-lecia istnienia Kujawsko-Pomorskiej Agencji Innowacji Sp. z o.o. w Centrum Targowym Park w dniu 16.01.2019 odbyła się uroczystość, na której podsumowano dotychczasowe osiągnięcia Instytucji.
Na gali wręczono listy gratulacyjne, podziękowano innowacyjnym przedsiębiorcom, partnerom naukowym i samorządowym.
Instytut Genetyki Sądowej został zaproszony do prezentacji swoich osiągnięć i nowoczesnej oferty na stoisku wystawienniczym. Prezentacja wypadła znakomicie, a KPAI podziękowało nam listem za udział i zaangażowanie w uroczystość jubileuszową.
W imieniu firmy pragniemy podziękować KPAI za dotychczasową współpracę i mocny akcent łączący naukę z biznesem. Życzymy KPAI dalszych sukcesów w wyszukiwaniu najlepszych i najciekawszych marek regionu.
03 grudnia 2018
Ekspert Instytutu doktor Jakub Czarny miał przyjemność być prelegentem na IV Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Krimed - metody badawcze w kryminalistyce i medycynie sądowej, która odbyła się 23 listopada w Lublinie. Biegły przedstawił zgromadzonym słuchaczom prezentację na temat walidacji ilościowego oznaczania 521 związków psychoaktywnych i ich pozostałości w krwi, moczu i włosach metodą LC-MS/MS.
12 sierpnia 2018
Ekspert naszego Instytutu dr Jakub Czarny był gościem programu TVP2 "Pytanie na śniadanie". Program poświęcony był testom na ojcostwo.
» Zapraszamy do obejrzenia programu.
26 listopada 2017
Mamy zaszczyt poinformować, iż Instytut Genetyki Sądowej został wyróżniony Polską Nagrodą Innowacyjności 2017 podczas V Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości.