BADANIA DNA NA OJCOSTWO BEZ ZGODY MATKI

Istnieje możliwość wykonania badania na rzecz ustalenia ojcostwa bez uczestnictwa matki dziecka. Wybierając test DNA na ojcostwo anonimowy (Gold lub mikroślady) dla osobistej wiedzy, obecność matki nie jest konieczna. Wystarczy materiał pobrany od ojca i od dziecka.

Jaki materiał wykorzystywany jest do badań w teście anonimowym bez zgody matki?

Standardowo materiałem do testów DNA jest wymaz z wewnętrznej strony policzków. Procedura ta jest całkowicie bezpieczna i bezbolesna. Wymaz pobiera się samodzielnie, w domowym zaciszu. Przy zakupie testu anonimowego wysyłany jest pakiet do samodzielnego pobrania wymazu. Niekiedy pobranie materiału w postaci wymazu nie jest możliwe, wówczas można zabezpieczyć tzw. mikroślady, np. maszynkę do golenia, szczoteczkę do zębów, gumę do żucia itp. Należy pamiętać o tym, że wynik i opinia anonimowego testu na ojcostwo nie może zostać użyta jako dowód w postepowaniu sądowym. Rezultat badania jest tylko informacją dla osobistej wiedzy.

Kiedy obecność matki w teście DNA na ojcostwo jest obowiązkowa?

Badania przeprowadzane dla celów sądowych wymagają uczestnictwa matki. Ponadto na takim pobraniu materiału do badań DNA niezbędne jest uczestnictwo dziecka i domniemanego ojca oraz podanie danych personalnych (akt urodzenia dziecka, dokument tożsamości matki i domniemanego ojca). W przypadku testu domowego (anonimowego) dla osobistej wiedzy obecność matki nie jest konieczna. Metody badawcze w przypadku testu na ojcostwo sądowego jak i testu na ojcostwo anonimowego są takie same. Przeprowadzana jest analiza 24 markerów w celu potwierdzenia lub zaprzeczenia ojcostwa. Obecność matki w badaniu jest również niezbędna, gdy istnieje podejrzenie, że ojcem dziecka może być jedna z dwóch spokrewnionych ze sobą osób, na przykład: dwóch braci, dwóch kuzynów itp.

Który test DNA na ojcostwo bez zgody matki zamówić?

W celu wykonania badania dna na ojcostwo bez zgody matki należy wybrać test: