NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jak dokładny jest test na ustalenie ojcostwa?
Wyniki badań na ustalenie ojcostwa są jednoznaczne, rozstrzygające i pewne. Pozwalają wykluczyć ojcostwo w 100% albo potwierdzić ojcostwo z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością (co najmniej 99,9999%). Co w praktyce oznacza badanie rozstrzygające jednoznacznie o ojcostwie.
Jaką mamy pewność, że badania będą wykonywane prawidłowo?
W naszej firmie pracują specjaliści z ponad 20 letnim stażem w dziedzinie genetyki sądowej z tytułami naukowymi jak również uhonorowani wieloma prestiżowymi nagrodami. Są to jedni z najlepszych specjalistów genetyki sądowej nie tylko w Polsce. Analizy wykonywane są w nowoczesnym laboratorium genetyki molekularnej, na wysokiej klasy sprzęcie i przy zastosowaniu certyfikowanych odczynników. Podczas każdej analizy stosowane są wewnętrzne kontrole jakości a dodatkowo laboratorium uczestniczy w zewnętrznej ocenie jakości tzw. badaniach biegłości (prowadzonych m.in. przez Collaborative Testing Services Inc.). Ponadto rokrocznie audyt Polskiego Centrum Akredytacji sprawdza kompetencje laboratorium do wykonywania badań zgodnie z normą ISO/IEC 17025.
Czy jest możliwość wykonania badań DNA na ojcostwo z materiałów innych niż wymaz z wewnętrznej strony policzka?
Test DNA na ojcostwo i pokrewieństwo możemy przeprowadzić z tzw. mikrośladów (przedmioty na których znajduję się materiał genetyczny od danej osoby). Przedmioty, które kwalifikują się do przeprowadzenia badań to m.in.: – włosy z cebulką – szczoteczka do zębów – guma do żucia – niedopałek – patyczek do uszu z woskowiną smoczek – maszynka do golenia Pewność wyniku i skuteczność analiz genetycznych jest taka sama jak w przypadku standardowo pobieranego wymazu z jamy ustnej.
Dlaczego Państwo macie taką korzystną cenę?
Ponieważ wykonujemy badania DNA na ojcostwo we własnym laboratorium, co za tym idzie nie mamy kosztów związanych z pośrednikami. Dysponujemy długoletnim doświadczeniem, a nasze procedury są odpowiednio zoptymalizowane i dlatego są ekonomiczne. Działamy również na rynku europejskim, gdzie ceny są zbliżone do naszych.
Jak mogę zlecić wykonanie testu DNA?
Badanie można zlecić telefonicznie, e-mailem lub wypełniając elektroniczny formularz zamówienia na naszej stronie internetowej.
Czy próbki można pobrać samodzielnie?
Oczywiście, w przypadku anonimowych badań DNA na ojcostwo lub pokrewieństwo należy samodzielnie pobrać materiał do badań. Zapewniamy i dostarczamy do Państwa zestaw do pobrania materiału genetycznego, który zawiera szczegółową instrukcję. Pobranie jest bardzo proste, bezbolesne i nieinwazyjne, dzięki czemu łatwo można je przeprowadzić samodzielnie w domu, a próbki materiału genetycznego odesłać do laboratorium.
Jak długo może być przechowywany pobrany materiał genetyczny (wymazówki, szczoteczki do zębów itp.)?
Jeżeli jest odpowiednio wysuszony i zabezpieczony w kopercie papierowej bądź kopercie z osuszaczem w suchym pomieszczeniu – może być przechowywany przez dłuższy okres czasu. Największe niebezpieczeństwo to uszkodzenie koperty i zanieczyszczenie innym materiałem genetycznym bądź rozwój pleśni spowodowany wilgocią. Dlatego prosimy o przesłanie lub przekazanie materiału do badań genetycznych w miarę możliwości jak najszybciej.
Czy przyjmowanie leków może mieć wpływ na wynik badań genetycznych?
Nie. Przyjmowanie leków w żadnym wypadku nie wpływa na wynik badań DNA.
Czy w badaniu konieczne jest uczestnictwo matki dziecka?
W przypadku badań anonimowych – test można wykonać bez udziału matki. Inna sytuacja jest w przypadku badań dla celów sądowych – gdy dziecko jest niepełnoletnie obecność matki podczas pobrania jest konieczna.
Czy do przeprowadzenia badań sądowych na potwierdzenie lub zaprzeczenie ojcostwa niezbędne jest postanowienie Sądu?
Test DNA na potrzeby sądowe można wykonać nie tylko na mocy postanowienia Sądu ale także na prywatne zlecenie. W takim badaniu genetycznym biorą udział matka, dziecko oraz domniemany ojciec, od których pobierany jest materiał w sposób protokolarny, przez wykwalifikowanego pracownika laboratorium. Żeby przeprowadzić badanie DNA, które będzie miało moc dowodową w Sądzie wystarczy zadzwonić i umówić termin pobrania w najbliższym Punkcie Pobrań na terenie całego kraju.
Jak długo czeka się na wynik testu na ojcostwo?
Uzyskanie wyniku z testu na ojcostwo, gdy materiałem do badań są wymazy z wewnętrznej strony policzka od domniemanego ojca i dziecka trwa około 5 dni roboczych od momentu przyjęcia próbek w laboratorium. W przypadku, gdy materiałem do badań są mikroślady, czas badania wynosi około 7-10 dni roboczych.