ZADZWOŃ I ZAPYTAJ :  

Badania DNA
 
Rak jelita grubego – predyspozycje genetyczne

RAK JELITA GRUBEGO – PREDYSPOZYCJE GENETYCZNE


Genetyczne predyspozycje do raka jelita grubego

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów człowieka. Jego niebezpieczeństwo wynika z faktu, iż przez wiele lat nie wykazuje żadnych objawów, przez co jego diagnostyka często odbywa się w już zaawansowanym stadium choroby. Statystyki wskazują, że przeszło 10% przypadków zachorowań na raka jelita grubego ma podłoże genetyczne. Do pozostałych czynników decydujących o występowaniu raka jelita grubego należą: czynniki środowiskowe, dietetyczne, a także używki.

Diagnostyka genetyczna raka jelita grubego- dla kogo?

Badania genetyczne w kierunku predyspozycji do raka jelita grubego pozwalają stwierdzić obecność mutacji odpowiedzialnych za występowanie tego nowotworu. Jeśli w Twojej rodzinie wystąpił rak jelita grubego bądź została potwierdzona obecność mutacji jednego z genów zwiększających ryzyko zachorowania, warto rozszerzyć zakres badań i tym samym świadomie podjąć w przyszłości decyzję o działaniach profilaktycznych.

Jakie mutacje zwiększają ryzyko wystąpienia raka jelita grubego?

Najczęstszymi mutacjami warunkującymi występowanie raka jelita grubego są:
- NOD2 (3020insC)
- CHEK2 (T157T)
- CDKN2A (A148T).

Zmiana (3020insC) w obrębie genu NOD2 zwiększa ponad 2-krotnie prawdopodobieństwo zachorowania wwieku powyżej 60 roku życia – statystyki wskazują, że mutacja ta występuje w około 15 % wszystkich raków jelita grubego.

Zmiana (T157T) w obrębie genu CHEK2 zwiększa około 2-krotnie prawdopodobieństwo wystąpienia raka jelita grubego – mutacja ta występuje w około 10 % przypadków.

Zmiana (A148T) w obrębie genu CDKN2A zwiększa około 1,5-krotnie prawdopodobieństwo wystąpienia raka jelita grubego – mutacja ta występuje w około 5 % przypadków wszystkich raków jelita grubego.

Jak przebiega pobranie materiału do badań?

Materiał biologiczny do badań stanowi wymaz ze śluzówki policzka bądź krew (EDTA).

Wynik testu – co otrzymuje klient?

Wyniki testu predyspozycji do zachorowania na nowotwory podane są w formie raportu z badań, w którym w sposób czytelny i jednoznaczny zgodnie z normami jakości i zaleceniami EMQN podane są parametry badania i wykryte scharakteryzowane zmiany genetyczne bądź ich brak.

Technologia testu

  • Posiadamy własne, w pełni zautomatyzowane laboratorium, posiadające procedury akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji zgodnie z normą europejską PN/EN ISO/IEC 17025 oraz międzynarodowe certyfikaty i standardy jakości obejmujące ISO 9001: 2015 . Akredytacja jest potwierdzeniem najwyższej jakości prowadzonych badań genetycznych i systemu zarządzania.
  • Badania wykonujemy Procedurą Badawczą PB-3: Oznaczanie sekwencji nukleotydowej fragmentów DNA metodą terminacji dideoksy z terminatorami BigDye v.3.1., przy zastosowaniu nowoczesnej aparatury, renomowanych światowych producentów. Zespół badawczy kierowany jest przez doświadczonych specjalistów z dziedziny genetycznej diagnostyki medycznej (nr specjalizacji 021/2009.2/4, 021/2009.2/3).
  • Nasze Laboratorium jest zarejestrowane jako podmiot wykonujący działalność leczniczą NZOZ – numer księgi rejestrowej 000000137221 oraz jest do ewidencji medycznych laboratoriów diagnostycznych prowadzonej przez Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych
  • Wysoka czułość i specyficzność badania (100 %)
  • Jednoznaczny, pewny wynik
Rak jelita grubego
Rak jelita grubego Predyspozycje genetyczne występowania raka jelita grubego obejmują analizę mutacji w genach: NOD2 (3020insC), CHEK2 (T157T), CDKN2A (A148T).

✓ Wysyłka Gratis  ✓ Wynik do 14 dni  ✓ 100 % Pewności  ✓ Zestaw do pobierania materiału - 30 zł

Cena: 560 zł
ZAMÓW TERAZ »


Inne badania genetyczne w kierunku nowotworów:

BRCA 1/2

Czytaj więcej...

Czerniak postać rodzima

Czytaj więcej...

Warto przeczytać:

Co to jest wirus HPV?

Czytaj więcej...


Zadaj pytanie on-line