Wirus zapalenia wątroby typu B (HBV) jest to otoczkowy wirus DNA należący do rodziny wirusów Hepadnaviridae i wywołuje wirusowe zapalenie wątroby typu B.
Wirusowe zapalenie wątroby typu B występuje powszechnie na świecie. Przypuszcza się, że zarażonych wirusem HBV jest ponad 2 mld osób na świecie, a ponad 240 milionów choruje na przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby. Szacuje się, że około 1 mln umiera każdego roku w wyniku chorób związanych z zakażeniem wirusem HBV. W Polsce zarażeniu wirusem HBV rocznie ulega ok. 1500 osób (liczba ta zmniejsza się każdego roku), liczbę obecnie zarażonych szacuje się na około 1-2% (400 – 800 tyś.)
Wirusem tym można zakazić się przez kontakt z krwią osoby zarażonej lub kontakt z płynami ustrojowymi zawierającymi krew. Objawy mogą wystąpić w przeciągu 60 – 150 dni od zakażenia wirusem jednak tylko około 50% nowo nabytych zakażeń wirusem HBV występuje z zestawem objawów grypodobnych takich jak: gorączka, zmęczenie, utrata apetytu, nudności, wymioty, ból brzucha, bóle stawów, rzadziej występują objawy takie jak: ciemny mocz czy żółtaczka. W pozostałych przypadkach przebieg zakażenia jest bezobjawowy. U noworodków i dzieci do lat 5 przebieg ostrego zapalenia wątroby typu B jest prawie zawsze bezobjawowy, u dzieci ostre zapalenie przechodzi w przewlekłe w 40-90%, a w przypadku niemowląt do 2 miesiąca życia ryzyko wzrasta do 95-100%. Niekiedy ostre wirusowe zapalenie wątroby typu B może przejść w zapalenie przewlekłe, co może z kolei doprowadzić do uszkodzenia i marskości wątroby (20% pacjentów z przewlekłą formą WZW B), a także do groźniejszego pierwotnego raka wątroby (u ok. 5% pacjentów z marskością rozwija się pierwotny rak wątroby). HBV jest po tytoniu najczęstszym czynnikiem rakotwórczym. Około 80% przypadków raka wątroby spowodowanych jest przewlekłym zakażeniem wirusem HBV. Średni czas przeżycia od wykrycia pierwotnego raka wątroby wynosi 6 miesięcy.
Do najczęstszych zarażeń wirusem HBV dochodzi w wyniku:
Do najbardziej narażonych na zachorowanie osób należą:
Do molekularnych metod diagnostyki wirusa HBV zaliczamy analizę jakościową materiału genetycznego (DNA) wirusa. Za pomocą analizy jakościowej DNA specyficzną i precyzyjną metodą real-time PCR wirusa uzyskanego z pobranego od pacjenta materiału można stwierdzić obecność lub brak wirusowego DNA w badanym materiale.
Analiza jakościowa HBV DNA jest wykorzystywana do:
Analiza ilościowa HBV DNA metodą real-time PCR pozwala na dokładne oszacowanie ilości kopii wirusa w badanym materiale pobranym od pacjenta, co pozwala na dokładniejszą diagnostykę oraz wdrożenie skuteczniejszego leczenia.
Analiza ilościowa HBV DNA umożliwia:
Jako materiał do badań najczęściej wykorzystuje się krew (EDTA)
✓ Wysyłka gratis ✓ Wynik do 7 dni ✓ 100 % Pewności ✓ Zestaw do pobierania materiału - 30 zł