TESTY HPV (WIRUS BRODAWCZAKA LUDZKIEGO)

Pewne, bezpieczne, jednoznaczne

Testy HPV (wirusa brodawczaka ludzkiego) – genotypowanie

Diagnostyka odmian wirusów HPV związanych z rakiem szyjki macicy

Światowa Organizacja Zdrowia WHO, zaleca przynajmniej raz w ciągu życia każdej kobiety wykonanie testu na obecność wirusa HPV.

Rak szyjki macicy to jeden z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Według statystyk epidemiologicznych w 99,7 % przypadków raka szyjki macicy zidentyfikowano HPV. Związek między wirusem HPV i tym nowotworem jest co najmniej 10 razy większy niż związek palenia wyrobów tytoniowych z rakiem płuc. Infekcja HPV zdarza się każdemu prowadzącemu życie seksualne, jednak nasz organizm jest w stanie ją zwalczyć bez rozwoju procesu nowotworowego. Najczęściej zakażenia odbywają się łagodnymi typami wirusa HPV, jednak długotrwała infekcja (często z nieświadomości) może prowadzić do zmian przednowotworowych (np. środkbłonkową neoplazję szyjki macicy), a w konsekwencji inwazyjnej formy raka szyjki macicy.

Znamy ponad 40 typów wirusów HPV o działaniu onkogennym. Jednymi z najczęstszych odmian o wysokich właściwościach onkogennych są typy 16, 18. Najczęstszymi łagodnymi odmianami HPV związanymi z powstawaniem kłykci w obrębie zewnętrznych narządów płciowych, są typy 6 i 11.

HPV związany jest również z powstawaniem innych typów nowotworów np. rakiem odbytnicy (85%), rakiem sromu (50%), prącia (50%), przełyku i krtani (20%), jamy ustnej (10%).
Rozwój raka szyjki macicy to również współistnienie zakażeń innymi patogenami takimi jak Chlamydia trachomatis oraz wirus opryszczki HSV.

Statystyki pokazują, że wczesne wykrycie infekcji HPV daje niemal 100% szanse wyleczenia nowotworu.

Często bezobjawowy przebieg infekcji tym wirusem prowadzi do zbyt późnego wykrycia i złego rokowania w kierunku całkowitego wyleczenia.

Badania w kierunku wirusa HPV- zmniejszamy ryzyko raka szyjki macicy.

Na czym polega badanie?

Diagnostyka wirusa HPV poleca na wykryciu i genotypowaniu (oznaczeniu odmiany genetycznej wirusa brodawczaka ludzkiego), pozwalające precyzyjnie określić jakim typem wirusa doszło do zakażenia. Szeroki zakres wykonywanej analizy przeciwdziała uzyskaniu fałszywie ujemnego wyniku badań. Oznacza to, iż badanie pozwala nie tylko na stwierdzenie obecności wirusa brodawczaka ludzkiego, ale również na określenie czy ta odmiana jest onkogenna, podwyższonego ryzyka występowania chorób nowotworowych.

Jak przebiega pobranie materiału do badań?

Kobiety: Materiał biologiczny do badań stanowi wymaz z szyjki macicy, pobierany na specjalistyczny zestaw. Ważne jest, aby nie pobierać materiału biologicznego w trakcie trwania krwawienia miesiączkowego, na dwie doby przed pobraniem nie stosować leków dopochwowych oraz zachować wstrzemięźliwość seksualną na 24 h przed badaniem.

Mężczyźni: wymaz z cewki moczowej, wymaz spod napletka.

Zestaw do pobierania materiału biologicznego – test HPV

Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwania, zaprojektowany specjalistyczny zestaw do pobierania wymazu z szyjki macicy, do samodzielnego pobrania w domu.
Zestaw zawiera:

  • Sterylne pałeczki wymazowe przeznaczone do pobierania wymazu z szyjki macicy
  • Kopertę wraz z wkładem osuszającym
  • Kopertę depozytową
  • Rękawiczki beztalkowe
  • Formularz zlecenia 2 szt.
  • Instrukcję
  • Kopertę odsyłkową

Jak odczytywać wyniki testu HPV

Pozytywny wynik testu nie jest jednoznaczny z rakiem szyjki macicy, wskazuje jednak na zwiększone ryzyko jego zachorowań. W przypadku wyniku ujemnego, szansa na rozwój raka szyjki macicy wynosi mniej niż 1% w ciągu najbliższych 3 lat.

Genotypowanie – najwyższa jakość oznaczeń

Badania wykonujemy przy zastosowaniu nowoczesnej aparatury, renomowanych światowych producentów. Zespół badawczy kierowany jest przez doświadczonych specjalistów z dziedziny genetycznej diagnostyki medycznej (nr specjalizacji 021/2009.2/4, 021/2009.2/3). Nasze Laboratorium jest zarejestrowane jako podmiot wykonujący działalność leczniczą NZOZ – numer księgi rejestrowej 000000199803.

Inne badania

BRCA 1/2

Światowa Organizacja Zdrowia WHO, zaleca przynajmniej raz w ciągu życia każdej kobiety wykonanie testu na obecność wirusa HPV. Rak szyjki macicy to jeden z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Według statystyk epidemiologicznych w 99,7 % przypadków raka szyjki macicy zidentyfikowano HPV.

Czerniak postać rodzima

Borrelia burgdorferi jest to mikroaerofilna bakteria Gram-ujemna o kształcie krętka średnicy 0,3-0,5 µm i długości 20-30 µm powodująca najczęściej spośród wszystkich krętków Borrelia chorobę zakaźną boreliozę. Wektorem transmisji jest kleszcz, natomiast rezerwuarem bakterii są różne gatunki ptaków oraz ssaków. Ryzyko przeniesienia B. burgdorferi istotnie zwiększa się jeśli kleszcz przebywa na skórze dłużej niż 48 h.

Rak jelita grubego

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów człowieka. Jego niebezpieczeństwo wynika z faktu, iż przez wiele lat nie wykazuje żadnych objawów, przez co jego diagnostyka często odbywa się w już zaawansowanym stadium choroby. Statystyki wskazują, że przeszło 10% przypadków zachorowań na raka jelita grubego ma podłoże genetyczne.

Warto Przeczytać

Co to jest wirus HPV?

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęstszych nowotworów narządów płciowych w Polsce. Proces powstawania nowotworów nabłonkowych szyjki macicy jest wieloetapowy i trwa średnio 12-15 lat, chociaż niektóre dane wskazują, że może to być 6 lat. Nie zawsze prowadzi do rozwoju nowotworu złośliwego. `Najczęściej wykrywalnymi typami HPV powodującymi raka szyjki macicy są HPV 16 i 18. Rozwojowi nowotworów sprzyja także palenie papierosów, długotrwałe stosowanie terapii hormonalnej, częste stany zapalne dróg moczowo-płciowych oraz predyspozycje genetyczne. W jaki sposób wirus HPV indukuje kancerogenezę? Zwykle proces kancerogenezy zapoczątkowuje integracja DNA wirusa i gospodarza (tu: człowieka). Dochodzi wówczas do namnażania się wirusowych białek onkogennych, co w konsekwencji prowadzi do niekontrolowanych podziałów zakażonych komórek. Główne białka onkogenne wirusa to: